Suriye Ankara Büyükelçiliği

Suriye'deki savaş nedeniyle Suriye Büyükelçiliğinda T.C. vatandaşlarına yönelik vize işlemleri durdurulmuştur.

Suriye Ankara Büyükelçiliği Görevi Nedir?

Suriye Ankara Büyükelçiliği, Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti arasında ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmekle görevlendirilmiştir.

Suriye ekonomisi, kültürü, sporu, eğitim vb gereksinim duyulan diğer konularda bilgi desteği sağlamak; Suriye vatandaşlık yasaları hakkında danışmanlık vermek ve işlemlerin koordinasyonunu sağlamaktır.

Ankara Suriye Büyükelçiliği Suriye vatandaşlarının Türkiye’de karşılaştıkları acil durumlarda; Suriye’ye geri dönüşte karşılaşılacak zorluklar karşısında; Suriye Pasaport ve ya Kimlik Kartının kayıp, çalıntı ve ya hasarlı olması durumunda yenilenmesine destek sağlamakla yetkilidir. 

Suriye Ankara Büyükelçiliği’nin görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle hazırlanmıştır. Suriye Ankara Büyükelçiliği’nin en genel amacı ise, Türkiye Devleti sınırları içinde yaşayan Suriye vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm durumlarında Suriye vatandaşlarının işlemleri ile ilgilenmek; tıbbi, kanuni, eğitim alanında ihtiyaç olunması halinde yardım sağlamak ve her türlü durumda Suriye vatandaşlarına destek sağlamakla sorumludur.

Ayrıca, Suriye Ankara Büyükelçiliği Türk vatandaşlarına ve T.C. İkamet sahibi yabancılara yönelik Suriye vize işlemlerini yürütmek ve vize ita etmekle yükümlüdür.

Suriye Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi Nedir?

Tüm Türkiye’de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. İkamet İzni sahibi yabancı uyruklular, Suriye vize işlemleri ve Suriye konsolosluk işlemleri için Suriye Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler.   

Suriye Konsolosluğu Ankara Çalışma Saatleri Nedir?

Suriye Büyükelçiliği hafta içi hergün Saat: 08:30-15:00 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir. 

İstanbul Suriye Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Telefon: (0312) 440 9657/(0312) 440 9658

Faks: (0312) 438 5609

Suriye Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Sedat Simavi Sok. No:40, 06550, Çankaya, Ankara 
Suriye Ankara Büyükelçiliğe Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Suriye Ankara Büyükelçiliği,  Ankara ilinin Çankaya İlçesinin Güzeltepe Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Güneşevler mevkinden hareket eden EGO 408 numaralı Güneşevler-Hasköy-Atakule-Çankaya otobüsleri ile Çankaya semtinde bulunan Ankara Suriye Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanabilmektedir. 
 
Ankara Oran Sitesi bölgesinden EGO 135 ve EGO 188 numaralı otobüsler ile Çankaya Caddesi'ne ulaşım sağlanmaktadır. Ankara Altınpark istikametinden hareket eden EGO 413 numaralı otobüs ile de Çankaya semtinde bulunan Suriye Ankara Büyükelçilği'ne ulaşılmaktadır.   

 

Suriye Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Suriye Ankara Büyükelçiliği ve Suriye İstanbul Başkonsolosluğu, Suriye Arap Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Suriye vize işlemleri ve Suriye konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki Suriye resmi tatil tarihlerini göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmeleri gerekmektedir.  


Suriye Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Suriye seyahati öncesinde vize başvurusu yapacak olan kişilerin Suriye Vize Başvuru Formu doldurmaları gerekmektedir. Suriye vize başvuru formu, Suriye vizesi başvurusu yapıldığına dair resmi bir belgedir. Suriye vize başvurusunun ilk adımını vize başvuru formu oluşturmaktadır. Suriye Büyükelçiliği; başvuru sahibi hakkındaki kapsamlı bilgiye başvuru formu aracılığı ile ulaşırken, eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak bilgiler verilmelidir.

Suriye Büyükelçiliği vize başvuru formu ve başvuru evrakları arasında belirttiğiniz bilgileri dikkate alacak, uyumsuz ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerinizle karşılaşması durumunda başvuru işlemleriniz ret ile sonuçlanabilecektir. Vize başvuru formu olmadan gerçekleştirilen Suriye vize işlemleri Suriye Büyükelçiliği tarafından geçersiz sayılacaktır.
Başvuru formu tükenmez kalem ile, büyük harflerle doldurulmalı ve başvuru evraklarında belirtilen bilgileri destekleyici şekilde yanıtlanmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formunun en alt kısmında bulunan bölüme pasaporttaki imza ile aynı olan imza atılarak başvuru formu doldurma işlemi tamamlanmalıdır.

Suriye Ankara Büyükelçiliği

Suriye Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Suriye Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği dilekçe ibraz edilmelidir. Suriye Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Suriye Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Suriye Konsolosluğu’na hitaben İngilizce   yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Suriye Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Suriye Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, Suriye’deki ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Suriye Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Suriye Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Ankara Suriye Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Doğum Kaydı
Askerlik Belgesi
Sivil Kaydı
Konsolosluk Kaydı
Ölüm Kaydı
Boşanma Kaydı
Çifte Vatandaşlık İşlemleri
Apostille İşlemi 
Evlilik Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Temsil Yetki Belgesi Düzenleme
İkamet ve İşsizlik Kaydı
Askerlik Geciktirme için Oturum Kanıtı
Suriye Oturum İşlemi
Çalışma Belgesi
Oturum Uzatma İşlemi  
Ehliyet Belgesi Yenileme İşlemi
Suriye Vatandaşlık Doğrulama İşlemi

Suriye Büyükelçiliği Nerededir?

 

Suriye Ankara Büyükelçiliği

Duyurular

Suriye Hakkında

Suriye Hakkında Genel Bilgiler Resmi adı: Suriye Arap Cumhuriyeti Başkenti: Şam (Dımeşk) Yüzölçümü: 185.180 km2 Nüfusu: 16.500...
2020-12-04 15:32:06
Tüm Duyurular