Suriye Vize Başvurusu

Önemli: Değerli ziyaretçimiz Suriye'deki iç savaştan dolayı Suriye diplomatik temsilciliklerinin Türkiye'de uzun bir süredir vize hizmeti vermediğini hatıratırız. Türkiye'de ikamet eden Suriyeliler veya Türkiye'de yaşamak isteyen Suriyeliler için ilgili prosedürleri "Türkiye Vizesi" ;"Türkiye Çalışma İzni"; "Türkiye Oturum İzni" başlıklarımızda bulabilirsiniz. 

Suriye Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

T.C. vize vatandaşlarının Suriye vize rejimi prosedürleri askıya alınmıştır. Suriye ve Türkiye arasında geçerliliği askıya alınan anlaşmaya göre T.C. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri her 6 ay içinde ilk giriş tarihine müteakip 90 gün ikametli seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 90 gün ikametli ziyaretlerinde vizeden muaftır.

Suriye seyahati öncesinde vize müracaatında bulunacak kişilerin Suriye vize başvuru formlarını doldurmaları gerekmektedir. Suriye vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve gerçeği yansıtmalıdır. Suriye diplomatik temsilcilikleri başvuru sahibi hakkındaki detaylı bilgiye vize başvuru formu aracılığıyla ulaşmaktadır.  Suriye diplomaitk temsilcilikleri başvuru evrakları arasında birbirleriyle çelişkili ifadelere ve gerçeği yansıtmayan ibarelerle karşılaştığınız vize başvurularını ret ile sonuçlandırabilmektedir. Vize ücretlerinin iadesi yoktur, başvuru ret ile sonuçlandırıldığında ücret iadesi yapılmamaktadır. Bu nedenle başvuru sahibinin eksiksiz ve usulüne uygun olarak hazırlanmış bir başvuru dosyası teslim etmesi gerekmektedir.

Suriye vatandaşlığına geçme şartları ve süreçleri hakkında bilgi sağlayan Türkiye'deki Suriye diplomatik temsilcilikleri ayrıca T.C vatandaşlarının vize başvurularının değerlendirilerek sonuçlandırıldığı mecradır. Suriye Büyükelçiliği ve Suriye Konsolosluğu ayrıca Türkiye'de yaşayan Suriyeli vatandaşlarının pasaport ve kimlik kartı işlemlerini de yürütmektedir.  Suriye'deki Türkiye temsilciliği Alleppoda'ki Türk Konsolosluğu'dur.

Suriye Konsolosluğu Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Suriye Büyükelçiliği’ne yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği dilekçe ibraz edilmelidir. Suriye Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Suriye Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Suriye Konsolosluğu’na hitaben İngilizce   yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 

Suriye Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Suriye Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, Suriye’deki ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.

Suriye Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Suriye Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Ankara Suriye Büyükelçiliği Konsolosluk İşlemleri Nedir?

Doğum Kaydı
Askerlik Belgesi
Sivil Kaydı
Konsolosluk Kaydı
Ölüm Kaydı
Boşanma Kaydı
Çifte Vatandaşlık İşlemleri
Apostille İşlemi 
Evlilik Kaydı
Pasaport Yenileme İşlemi
Temsil Yetki Belgesi Düzenleme
İkamet ve İşsizlik Kaydı
Askerlik Geciktirme için Oturum Kanıtı
Suriye Oturum İşlemi
Çalışma Belgesi
Oturum Uzatma İşlemi  
Ehliyet Belgesi Yenileme İşlemi
Suriye Vatandaşlık Doğrulama İşlemi

Suriye Vize Başvurusu

Duyurular

Suriye Hakkında

Suriye Hakkında Genel Bilgiler Resmi adı: Suriye Arap Cumhuriyeti Başkenti: Şam (Dımeşk) Yüzölçümü: 185.180 km2 Nüfusu: 16.500...
2020-12-04 15:32:06
Tüm Duyurular